Last MSRP ฿22,500,000
Bentley Flying Spur 4.0 V8 (Gen 2) (2014-2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3993 cc |
| แรงม้า / Power | 500 hp |
| แรงบิด / Torque | 660 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 295 km/h |
| 0-100 km/h | 5.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2400 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5295 x 1976 x 1488 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3065 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 475 L |
| ราคา / Price | ฿22,500,000 |