Last MSRP ฿22,000,000
Bentley Flying Spur 6.0 W12 (Gen 1) (2005-2013) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5998 cc |
| แรงม้า / Power | 552 hp |
| แรงบิด / Torque | 650 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 314 km/h |
| 0-100 km/h | 5.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2475 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5307 x 1916 x 1479 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3065 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 475 L |
| ราคา / Price | ฿22,000,000 |