Last MSRP ฿27,200,000
Bentley Flying Spur 6.0 W12 (Gen 3) (2019) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5950 cc |
| แรงม้า / Power | 626 hp |
| แรงบิด / Torque | 900 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 333 km/h |
| 0-100 km/h | 3.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2491 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5316 x 1978 x 1484 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3194 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 475 L |
| ราคา / Price | ฿27,200,000 |