Last MSRP ฿39,000,000
Bentley Mulsanne 6.75 V8 Speed (2016-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6752 cc |
| แรงม้า / Power | 530 hp |
| แรงบิด / Torque | 1100 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 305 km/h |
| 0-100 km/h | 4.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2685 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5575 x 1926 x 1521 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3266 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 443 L |
| ราคา / Price | ฿39,000,000 |