Bugatti Chiron 8.0 W16 Chiron Super Sport 300+ (2019-2024) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 7993 cc |
| แรงม้า / Power | 1600 hp |
| แรงบิด / Torque | 1600 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 490 km/h |
| 0-100 km/h | 2.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1945 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4700 x 2038 x 1212 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2711 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 44 L |