Last MSRP ฿1,049,900
BYD Atto 3 Standard Range (2022-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 201 hp |
| แรงบิด / Torque | 310 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 49.92 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 410 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 70 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| 0-100 km/h | 7.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1680 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4455 x 1875 x 1615 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2720 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 430 L |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,049,900 |