Starting from ฿599,900
BYD Dolphin Standard Range (2023) — Full specs, price from ฿599,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 95 hp |
| แรงบิด / Torque | 180 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 44.9 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 410 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 60 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| 0-100 km/h | 12.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1510 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4290 x 1770 x 1570 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2700 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 345 L |
| ราคา / Price | ฿599,900 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿420,000 - ฿620,000 |