Starting from ฿1,009,900
BYD M6 Extended (2024) — Full specs, price from ฿1,009,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 163 hp |
| แรงบิด / Torque | 310 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 71.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 530 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 80 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 130 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1860 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4710 x 1810 x 1690 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2800 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 630 L |
| ราคา / Price | ฿1,009,900 |