Last MSRP ฿1,399,000
BYD Seal U BYD Seal U DM-i 100kW (2024-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 197 hp |
| แรงบิด / Torque | 300 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 18.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 100 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 18 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1940 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 22.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4770 x 1890 x 1670 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2765 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 425 L |
| ราคา / Price | ฿1,399,000 |