Last MSRP ฿989,900
BYD Seal Dynamic (2023-2025) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 204 hp |
| แรงบิด / Torque | 310 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 61.4 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 510 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 110 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1885 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4800 x 1875 x 1460 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2920 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 400 L |
| ราคา / Price | ฿989,900 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿730,000 - ฿1,030,000 |