Starting from ฿899,900
BYD Sealion 6 DM-i Dynamic (2024) — Full specs, price from ฿899,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1498 cc |
| แรงม้า / Power | 139 hp |
| แรงบิด / Torque | 325 Nm |
| เกียร์ / Transmission | CVT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 18.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 97 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 18 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 7.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1980 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4830 x 1925 x 1750 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2790 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 425 L |
| ราคา / Price | ฿899,900 |