Starting from ฿1,264,900
BYD Sealion 7 Premium RWD (2024) — Full specs, price from ฿1,264,900, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 313 hp |
| แรงบิด / Torque | 380 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 91.3 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 612 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 150 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 215 km/h |
| 0-100 km/h | 6.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2170 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4830 x 1925 x 1620 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2930 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 520 L |
| ราคา / Price | ฿1,264,900 |