Starting from ฿1,699,000
BYD Shark 6 Premium (2025) — Full specs, price from ฿1,699,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1499 cc |
| แรงม้า / Power | 436 hp |
| แรงบิด / Torque | 650 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 29.58 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 100 km |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 5.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2710 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 13.3 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5457 x 1917 x 1925 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3260 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 1450 L |
| ราคา / Price | ฿1,699,000 |