Last MSRP ฿2,300,000
BYD Tang BYD Tang EV AWD (Imported) (2024-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 517 hp |
| แรงบิด / Torque | 680 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 108.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 635 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 110 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 4.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2489 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4870 x 1950 x 1725 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2820 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 235 L |
| ราคา / Price | ฿2,300,000 |