Last MSRP ฿1,999,000
BYD Tang EV AWD (2023-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 517 hp |
| แรงบิด / Torque | 680 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 108.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 530 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 150 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 4.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2115 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4970 x 1955 x 1745 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2820 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 235 L |
| ราคา / Price | ฿1,999,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿1,200,000 - ฿1,800,000 |