Starting from ฿5,200,000
BYD Yangwang U8 U8 Premium Edition (2025) — Full specs, price from ฿5,200,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2000 cc |
| แรงม้า / Power | 1197 hp |
| แรงบิด / Torque | 1280 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 49 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 180 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 110 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 3.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 3460 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 5319 x 2050 x 1930 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3050 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 730 L |
| ราคา / Price | ฿5,200,000 |