Starting from ฿10,000,000
BYD Yangwang U9 Standard (2025-2026) — Full specs, price from ฿10,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 1306 hp |
| แรงบิด / Torque | 1680 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 80 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 465 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 500 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 309 km/h |
| 0-100 km/h | 2.36 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2475 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4966 x 2029 x 1295 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 380 L |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| น้ำหนักบรรทุก / Payload | 275 kg |
| ราคา / Price | ฿10,000,000 |