Starting from ฿499,000
Changan Lumin L DC (2025) — Full specs, price from ฿499,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 48 hp |
| แรงบิด / Torque | 83 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 28 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 300 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 30 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 101 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 915 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 3 |
| ขนาด / Dimensions | 3270 x 1700 x 1545 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1980 mm |
| ราคา / Price | ฿499,000 |