Starting from ฿999,000
Chery Tiggo 8 CSH 4WD Elite (2026) — Full specs, price from ฿999,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | phev |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1500 cc |
| แรงม้า / Power | 501 hp |
| แรงบิด / Torque | 735 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 18.4 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 95 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 40 kW |
| 0-100 km/h | 8.5 s |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 16.7 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4745 x 1860 x 1730 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2710 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 494 L |
| ราคา / Price | ฿999,000 |