Chery Tiggo Cross HEV (2025) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | hybrid |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1497 cc |
| แรงม้า / Power | 190 hp |
| แรงบิด / Torque | 370 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 1.8 kWh |
| 0-100 km/h | 10.8 s |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4320 x 1831 x 1652 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2610 mm |