Last MSRP ฿678,000
Chevrolet Aveo 1.6 LT (2006-2012) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1598 cc |
| แรงม้า / Power | 103 hp |
| แรงบิด / Torque | 145 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 175 km/h |
| 0-100 km/h | 11.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1180 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4310 x 1710 x 1505 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2480 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 400 L |
| ราคา / Price | ฿678,000 |