Chevrolet Camaro 3.6 V6 LT (Gen 6) (2016-2020) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 3640 cc |
| แรงม้า / Power | 335 hp |
| แรงบิด / Torque | 385 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 245 km/h |
| 0-100 km/h | 5.4 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1529 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 4 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4784 x 1897 x 1348 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2811 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 258 L |