Last MSRP ฿1,295,000
Chevrolet Captiva 2.4 LT Automatic AWD (C100) (2007-2011) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2405 cc |
| แรงม้า / Power | 136 hp |
| แรงบิด / Torque | 220 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4635 x 1850 x 1720 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2707 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 427 L |
| ราคา / Price | ฿1,295,000 |