Last MSRP ฿1,507,000
Chevrolet Captiva 2.4 LTZ Automatic AWD (C140) (2011-2017) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2384 cc |
| แรงม้า / Power | 167 hp |
| แรงบิด / Torque | 230 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 185 km/h |
| 0-100 km/h | 10.8 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1560 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4673 x 1849 x 1756 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2707 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 427 L |
| ราคา / Price | ฿1,507,000 |