Last MSRP ฿898,000
Chevrolet Colorado 2.5 2WD Double Cab LT Z71 (2016-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2499 cc |
| แรงม้า / Power | 163 hp |
| แรงบิด / Torque | 380 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2030 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5361 x 1872 x 1831 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3096 mm |
| ราคา / Price | ฿898,000 |