Last MSRP ฿1,039,000
Chevrolet Colorado 2.8 4x4 Double Cab LTZ A/T (2012-2016) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | diesel |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 2776 cc |
| แรงม้า / Power | 180 hp |
| แรงบิด / Torque | 470 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 10.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2100 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5347 x 1882 x 1780 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3096 mm |
| ราคา / Price | ฿1,039,000 |