Starting from ฿6,500,000
Chevrolet Corvette C5 Coupe (1997-2004) — Full specs, price from ฿6,500,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5700 cc |
| แรงม้า / Power | 345 hp |
| แรงบิด / Torque | 475 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 275 km/h |
| 0-100 km/h | 5.1 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1475 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4569 x 1829 x 1212 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 300 L |
| ราคา / Price | ฿6,500,000 |