Starting from ฿8,000,000
Chevrolet Corvette C6 Coupe (2005-2013) — Full specs, price from ฿8,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6000 cc |
| แรงม้า / Power | 400 hp |
| แรงบิด / Torque | 542 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 300 km/h |
| 0-100 km/h | 4.2 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1470 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4435 x 1844 x 1246 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 300 L |
| ราคา / Price | ฿8,000,000 |