Starting from ฿13,000,000
Chevrolet Corvette C7 Z06 (2015-2019) — Full specs, price from ฿13,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6200 cc |
| แรงม้า / Power | 650 hp |
| แรงบิด / Torque | 881 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 315 km/h |
| 0-100 km/h | 3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1598 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4493 x 1968 x 1235 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 300 L |
| ราคา / Price | ฿13,000,000 |