Starting from ฿15,000,000
Chevrolet Corvette C8 Stingray Coupe (2020) — Full specs, price from ฿15,000,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 6200 cc |
| แรงม้า / Power | 490 hp |
| แรงบิด / Torque | 637 Nm |
| เกียร์ / Transmission | DCT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 312 km/h |
| 0-100 km/h | 2.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1530 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 2 |
| ประตู / Doors | 2 |
| ขนาด / Dimensions | 4630 x 1934 x 1234 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 357 L |
| ราคา / Price | ฿15,000,000 |