Last MSRP ฿2,399,000
Chevrolet Lumina 5.7 V8 SS (2004-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 5667 cc |
| แรงม้า / Power | 300 hp |
| แรงบิด / Torque | 470 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 9.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1700 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 7.5 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 4890 x 1845 x 1450 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2788 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 450 L |
| ราคา / Price | ฿2,399,000 |