Last MSRP ฿985,000
Chevrolet Zafira 1.8 GLS (Gen 1, Pre-facelift) (2000-2003) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1796 cc |
| แรงม้า / Power | 125 hp |
| แรงบิด / Torque | 170 Nm |
| เกียร์ / Transmission | AT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 11 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1530 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 7 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4320 x 1742 x 1634 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2694 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 485 L |
| ราคา / Price | ฿985,000 |
| ราคามือสอง / Used Price | ฿100,000 - ฿180,000 |