Starting from ฿1,649,000
Deepal E07 Plus RWD (2025) — Full specs, price from ฿1,649,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 343 hp |
| แรงบิด / Torque | 365 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 66.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 510 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 100 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 190 km/h |
| 0-100 km/h | 5.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2310 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 5045 x 1996 x 1680 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 3025 mm |
| ราคา / Price | ฿1,649,000 |