Starting from ฿799,000
Deepal S05 Lite BEV (2025) — Full specs, price from ฿799,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 238 hp |
| แรงบิด / Torque | 320 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | FWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 46 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 420 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 80 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 170 km/h |
| 0-100 km/h | 7.3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1756 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 4 |
| ขนาด / Dimensions | 4598 x 1900 x 1600 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2880 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 492 L |
| ราคา / Price | ฿799,000 |