Last MSRP ฿1,399,000
Deepal S07 S07 Standard Range (2023-2024) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 258 hp |
| แรงบิด / Torque | 320 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 66.8 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 485 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 78 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 6.7 s |
| น้ำหนัก / Weight | 1950 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4750 x 1930 x 1625 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2900 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 435 L |
| ราคา / Price | ฿1,399,000 |