Denza N7 N7 550 Standard Range (2024-2026) — Full specs, price, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| แรงม้า / Power | 230 hp |
| แรงบิด / Torque | 380 Nm |
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | RWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 71 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 550 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 150 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 180 km/h |
| 0-100 km/h | 7.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2300 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 5 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4860 x 1935 x 1602 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2930 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 545 L |