Starting from ฿2,300,000
Denza N8 Standard Range (2024) — Full specs, price from ฿2,300,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | ev |
|---|---|
| เกียร์ / Transmission | EV |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | AWD |
| แบตเตอรี่ / Battery | 100 kWh |
| ระยะทาง EV / Range | 630 km |
| ชาร์จ DC / DC Charge | 180 kW |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| 0-100 km/h | 6.5 s |
| น้ำหนัก / Weight | 2420 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 6 |
| ประตู / Doors | 5 |
| ขนาด / Dimensions | 4949 x 1950 x 1725 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 2830 mm |
| ห้องสัมภาระ / Trunk | 380 L |
| ราคา / Price | ฿2,300,000 |