Ducati 748 748 SP (1995-1997) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 748 cc |
| แรงม้า / Power | 98 hp |
| แรงบิด / Torque | 75 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 245 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2010 x 675 x 1050 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1410 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 800 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |