Ducati 916 916 SPS (Sport Production Special) (1997-1998) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 996 cc |
| แรงม้า / Power | 134 hp |
| แรงบิด / Torque | 100 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| ที่นั่ง / Seats | 1 |
| ขนาด / Dimensions | 2040 x 750 x 1090 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1410 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |