Ducati 916 916 Strada (1994-1998) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 916 cc |
| แรงม้า / Power | 109 hp |
| แรงบิด / Torque | 88 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 250 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2040 x 750 x 1090 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1410 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |