Last MSRP ฿1,089,000
Ducati Diavel Diavel 1260 S (Gen 2) (2019-2022) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1262 cc |
| แรงม้า / Power | 159 hp |
| แรงบิด / Torque | 129 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 2.9 s |
| น้ำหนัก / Weight | 300 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2320 x 870 x 1180 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1600 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 780 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,089,000 |