Last MSRP ฿1,199,000
Ducati Diavel Diavel Carbon (Gen 1) (2011-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1198 cc |
| แรงม้า / Power | 162 hp |
| แรงบิด / Torque | 128 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 2.6 s |
| น้ำหนัก / Weight | 300 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2257 x 860 x 1192 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1590 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 770 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,199,000 |