Starting from ฿1,309,000
Ducati Diavel Diavel V4 (Gen 3) (2023) — Full specs, price from ฿1,309,000, compare variants and find dealers in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1158 cc |
| แรงม้า / Power | 168 hp |
| แรงบิด / Torque | 126 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 270 km/h |
| 0-100 km/h | 3 s |
| น้ำหนัก / Weight | 300 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 15 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2291 x 890 x 1162 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1593 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 790 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,309,000 |