Last MSRP ฿639,000
Ducati Hypermotard 950 SP (2019-2026) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 937 cc |
| แรงม้า / Power | 114 hp |
| แรงบิด / Torque | 96 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 225 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 21 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2100 x 870 x 1160 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1500 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 890 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿639,000 |