Last MSRP ฿750,000
Ducati Hypermotard SP (821) (2013-2015) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 821 cc |
| แรงม้า / Power | 110 hp |
| แรงบิด / Torque | 89 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 220 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 21 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2095 x 822 x 1120 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1500 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 870 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿750,000 |