Last MSRP ฿380,000
Ducati Monster Monster 600 (M600) (1994-2001) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 583 cc |
| แรงม้า / Power | 51 hp |
| แรงบิด / Torque | 47 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 160 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 155 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2010 x 750 x 1050 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1430 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 770 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿380,000 |