Last MSRP ฿480,000
Ducati Monster Monster 796 (2010-2014) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 803 cc |
| แรงม้า / Power | 87 hp |
| แรงบิด / Torque | 78 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 200 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 185 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2085 x 785 x 1065 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1450 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 800 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿480,000 |