Last MSRP ฿600,000
Ducati Multistrada Multistrada 1000 DS (2003-2006) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 992 cc |
| แรงม้า / Power | 84 hp |
| แรงบิด / Torque | 84 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 195 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2155 x 825 x 1270 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1520 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 820 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | air |
| ราคา / Price | ฿600,000 |