Last MSRP ฿1,050,000
Ducati Multistrada Multistrada 1260 (2018-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 1262 cc |
| แรงม้า / Power | 158 hp |
| แรงบิด / Torque | 129 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 230 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 245 kg |
| ขนาด / Dimensions | 2220 x 860 x 1340 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1585 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 825 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿1,050,000 |