Last MSRP ฿600,000
Ducati Multistrada Multistrada 950 (2017-2020) — Discontinued model. Full specs, history, and used prices in Thailand
| เชื้อเพลิง / Fuel | petrol |
|---|---|
| เครื่องยนต์ / Engine | 937 cc |
| แรงม้า / Power | 113 hp |
| แรงบิด / Torque | 96 Nm |
| เกียร์ / Transmission | MT |
| ระบบขับเคลื่อน / Drive | CHAIN |
| ความเร็วสูงสุด / Top Speed | 195 km/h |
| น้ำหนัก / Weight | 195 kg |
| อัตราสิ้นเปลือง / Fuel Economy | 18 km/l |
| ขนาด / Dimensions | 2200 x 860 x 1310 mm |
| ฐานล้อ / Wheelbase | 1530 mm |
| ความสูงเบาะ / Seat Height | 840 mm |
| ระบบหล่อเย็น / Cooling | liquid |
| ราคา / Price | ฿600,000 |